Łatwa kontrola i diagnoza usterki elektrycznej


Informacja o wystąpieniu usterki elektrycznej w Twoim domu lub firmie wywołuje u Ciebie dreszcz niepokoju? Zupełnie bez potrzeby! Przez wiele lat byliśmy przyzwyczajeni do konieczności kucia ściany lub podłogi w razie awarii elektrycznej. Obecnie nie ma takiej potrzeby! Badania termowizyjne instalacji elektrycznej umożliwiają kontrolę instalacji lub szybką diagnozę usterki elektrycznej.

Profesjonalne kamery termowizyjne wykorzystywane do inspekcji instalacji pozwalają na praktycznie bezdotykowe sprawdzenie działania rozdzielni elektrycznych, tablic bezpieczników, transformatorów i innych elementów wchodzących w skład sieci elektrycznej.

Co istotne, dzięki przeprowadzeniu badania w termowizji, nie ma konieczności wyłączenia zasilania i przerywania pracy lub zatrzymywania np. linii produkcyjnej. Dlaczego? Do prawidłowego pomiaru temperatury pracy instalacji, wymagane jest by, pracowała przy standardowym obciążeniu. Dzięki temu w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości zostanie to natychmiast wykryte w postaci anomalii temperaturowej.

Pomiary wykonywane przy pomocy kamer termowizyjnych każdorazowo powinny być realizowane przez osoby z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Jest to spowodowane wysoką czułością urządzeń na czynniki zewnętrzne i ewentualne błędne ustawienia.

Oprócz samego sprzętu do wykonania kontroli niezbędne jest profesjonalne oprogramowanie. Po dokonaniu nagrania kontrolowanego miejsca, za pomocą specjalistycznych programów komputerowych powstaje dokładnie zobrazowany termogram, umożliwiający dokładnie przyjrzenie się problemom i postawienie trafnej diagnozy.

Warto skorzystać z tej techniki w szczególności, gdy konieczne jest zrealizowanie obowiązkowej, okresowej kontroli instalacji elektrycznej, przedstawienie dokumentu potwierdzającego kontrolę do celów ubezpieczeniowych, a także zapewnienie bezpieczeństwa sobie lub zatrudnionym operatorom. Pamiętajmy, że długotrwała eksploatacja wyposażenia domu, narzędzi i maszyn jest możliwa tylko pod warunkiem dobrego stanu technicznego instalacji, do których są podłączane.